Čištění DPF filtru ultrazvukem – jak probíhá a je vůbec účinné?
Ultrazvukové čištění DPF filtru je jednou z metod pro hloubkové čištění těchto zařízení. Tento čistící proces by měl obnovovat komponenty filtru, čímž by se prodloužila jejich životnost a dosáhla se lepší (nižší) spotřeba paliva.
Čistící metoda prostřednictvím ultrazvuku využívá vysokofrekvenční zvukové vlny s miliony impulsů za sekundu. Tyto impulsy způsobují vznik mikroskopických bublin, které následně rozkládají saze, popel a nečistoty z filtru. Kontaminanty následně zachycuje speciální roztok, čímž je zabráněno, aby se „špína“ znovu zachytila na stěny filtru.
Začátek
Čistící proces začíná měřením stupně znečištění filtru. Ze zjištěných hodnot se následně odhadne doba potřebná k jeho úplné vyčištění. Následně se pomocí vysokotlakého zařízení z filtru odstraní tolik nečistot, kolik je jen možné.
Hlavní fáze čištění
Hlavní čištění ale začíná až ve speciální ultrazvukové lázni, respektive nádrži. Tato technika čištění představuje kombinaci speciálního roztoku a ultrazvukové technologie. Ultrazvukové vlny jsou vytvářeny vibrováním několika snímačů – elektrická energie se mění na zvukovou a přes stěny nádrže prochází do kapaliny.
Ultrazvuk vytváří miliony bublinek s vysokou teplotou a tlakem až 500 atmosfér. Ty rostou tak dlouho, dokud se nestanou nestabilními a neimplodují, přičemž právě jejich imploze má za následek odstraňování nánosů nečistoty z filtru, dokonce i z míst, které se jinými metodami nedají vyčistit.
Vysušení a diagnostika na závěr
Uvolněné nečistoty se díky složení roztoku už zpětně na filtru nezachytí. Po procesu se filtr z lázně vyjme a ještě jednou se vystříká recyklovanou vodou, která je puštěná pod tlakem – to kvůli ujištění, že se žádná částečka ve filtračním systému nezachytila. Technicky je filtr vyčištěn, ale jeho útroby ještě obsahují určité množství vody. Vysuší se pomocí silných proudů vzduchu a vícestupňového sušení. Na konec zůstává ještě závěrečné měření, které testem průtoku vzduchu a zpětným tlakem určí, do jaké míry se filtr podařilo vyčistit.
Je skutečně tak účinné?
Metoda čištění DPF filtrů ultrazvukem je však poměrně kontroverzní. Na jedné straně při něm dochází k hloubkovému čištění filtru, na druhé straně ale účinnost výrazně klesá u filtrů velmi znečištěných olejem a velkorozměrných. Ani mnohokrát deklarovaná 98% účinnost se v praxi neprokázala, respektive dosáhla maximálně 50%. Navíc vibrace ultrazvuku a imploze bublin mohou poškodit stěny filtru, proto rozhodně stojí za zvážení jiná, více účinná, efektivnější a filtr méně ohrožující metoda čištění.