DPF filtr je běžnou součástí moderních dieselových automobilů. Jeho čištění na základě
senzorických podnětů zajišťuje řídící jednotka, ale ne vždy toto čištění probíhá hladce,
respektive ne vždy je možné dokončit celý proces čištění. Jaké další možnosti čištění DPF filtru známe a co byste o nich měli vědět?

Existuje několik metod jak DPF filtr vyčistit. Některé jsou invazní, jiné slibují něco, co reálně nemohou dokázat. Vhodnost té které metody však ukáží až výsledky měření – mělo by se provádět před čištěním a po něm, aby z naměřených hodnot bylo jasně patrné, v jakém stavu filtr je.

Čištění pod vysokým tlakem

Filtr se čistí stříkáním vody pod vysokým tlakem (vap), která může být obohacena i o nějakou čistící látku. Na první dojem působí tato metoda jako velmi účinná, avšak uvnitř filtru může vytvořit malé trhlinky, které se pod vlivem vysoké teploty (v systému při chodu auta) budou zvětšovat – filtr tak ztratí svou schopnost a začne propouštět částice, které by měl zachycovat.

Čištění pod nízkým tlakem

Opačný extrém jako v prvním zmiňovaném případě. Při této metodě se filtr v podstatě jen proplachuje, případně se na jeho čištění ještě použije nějaká čistící látka (častokrát určená k zcela jiným účelům, na čištění úplně jiných částí automobilu). Tento druh čištění zpravidla nezpůsobí filtru žádné škody, na druhé straně ho ani dostatečně nevyčistí.

Čištění chemikáliemi

V mnoha případech k němu dochází při tzv. „garážovém“ čištění, kdy už demontáž filtru z automobilu bývá problematická z hlediska neodbornosti. A pochybnosti pokračují, když se filtr čistí různými silnými žíravinami. Ty mohou působit devastačně na vnitřek DPF filtru, stejně jako na životní prostředí a zdraví člověka (karcinogenní látky).

Jak čistit jinak a účinně?

K čištění DPF filtrů slouží speciální zařízení, pracující s uzavřeným okruhem a kapalinou, obohacenou o organické absorbenty emulzí uhlovodíků. Demontáž filtru není nutná, nehrozí ani jeho poškození nevhodně zvolenou čisticí látkou. Toto čištění je vhodné pro jakékoliv velikosti a typy filtrů na autech, autobusech, traktorech či náklaďácích. Samozřejmostí je test protitlakem (po čištění i před ním).

CategoryBLog
Napísať komentár:

*

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

© 2015 DeeDESIGN | MADE WITH LOVE! Všeobecné podmienky

logo-footer

BUĎME STÁLE V KONTAKTE: